DAVID KOLLER

David Koller se narodil 27. září 1960 v Praze a je to český rockový zpěvák, skladatel a bubeník.

Patří k významným muzikantům střední generace českého bigbítu. Autor mnoha dnes již klasických hitů se nejvíce proslavil jako lídr rockové skupiny Lucie, kde působil v letech 1987 až 2005. 

Účinkoval i v dalších rockových formacích (Kollerband, Pusa, Žentour, Jasná Páka, Blue Effect), byl též hudebním producentem (Koistinen, Alice, Plexis, Oskar Petr, Walk Choc Ice, Lucie Bílá). Spolu s Michalem Dvořákem složili hudbu k filmu Amerika (1994), Poslední přesun (1995) a Mrtvej brouk (1998).

HRÁL ve filmech Pražákům, těm je tu hej (1990), Akumulátor 1 (1994). Hostoval u řady kapel a interpretů (Pražský výběr, Turbo, Žlutý pes, Hudba Praha, P. Habera, H. Vondráčková, R. Müller, Anna K. či Miro Žbirka). Lucii překvapivě opustil v listopadu 2005 kvůli neshodám se spoluhráči Robertem Kodymem a P.B.CH., aby se po skoro deseti letech dali opět dohromady.

Používá 12strunnou kytaru od značky Furch nebo 6strunnou od značky Godin.

Působil i jako koncertní bubeník v kapele Chinaski. Stalo se tak po tragické smrti bubeníka Pavla Grohmana, když měla skupina naplánované turné. Koller byl Grohmanův bubenický vzor.
Společně s výtvarníkem Davidem Černým a filmařkou Alicí Nellis stál za vybudováním kulturního centra MeetFactory, otevřeného v roce 2007.

Kollerův syn Adam je také bubeníkem, občas hraje i v kapelách s otcem.

Zatím poslední album s názvem LP XXIII vypustil do světa 24. února letošního roku.

DAVID KOLLER