Pěstování rajčat: v pytlích, na balkoně nebo ve skleníku

Sladká chuť a vůně domácích rajčat patří neodmyslitelně k létu. Ovšem této neodolatelné chuti dosáhnete, pouze pokud necháte rajčata přirozeně uzrát na sluníčku.
krásná rajčata
·         Pěstování rajčat v pytlích
Pěstování v plastových pytlích bude výhodné pro toho, kdo nemá buď jinou možnost, kde rajčata pěstovat nebo se chce dočkat rychlejší sklizně. Vhodné budou silnější pytle (čiré i černé) s ustřihnutým rohem, kudy bude dobře odtékat přebytečná voda. Pytle posléze naplníme kvalitním substrátem, rostliny zasadíme stejným způsobem jako u klasické venkovní výsadby a během růstu je budeme vyvazovat k opěrnému kůlu.

·         Balkónová a cherry rajčata
Pěstování v květináčích a truhlících se využívá na balkonech a okenních parapetech a je vhodné pro drobnoplodé odrůdy typu cherry, které mají nízký vzrůst. Další možností je pěstování převislých odrůd, v omezeném prostoru se jim vzhledem k celkovému habitu rostliny poměrně dobře daří. Při výsadbě nezapomeneme vysypat dno nádoby drenážní vrstvou, která poslouží k lepšímu odvodu přebytečné vody a provzdušnění kořenového balu.
zelená rajčata
·         Ve skleníku jako v bavlnce
Pěstování ve skleníku či fóliovníku zaručuje ranější sklizeň (do těchto prostor můžeme rostliny vysadit dříve) a také lepší zdravotní stav, protože se k rostlinám nedostanou srážky. Právě výkyvy teplot a deště jsou totiž příčinou vzniku obávané plísně bramborové.
rajčata ve skleníku
Při pěstování ve skleníku musíme pravidelně větrat, zajistit přístup hmyzu pro dobré opylování květů a zalévat rostliny zásadně ke kořenům, abychom zároveň nesmáčeli listy. Proti růstu plevelů se doporučuje pěstovat rajčata na černé netkané textilii.

·         Na klasickém záhoně
Vzhledem k vysoké vrstvě zeminy a možnosti vyvázání rostlin, jsou záhony vhodné pro pěstování klasických tyčkových odrůd. Šířka záhonu by měla být maximálně 1,5 m, abychom mohli rostliny ošetřovat ze všech stran. Výšku záhonu volíme podle možností, ideální je 80–100 cm.
 

Pěstování rajčat: v pytlích, na balkoně nebo ve skleníku
Ohodnoťte příspěvek