O METRONOME PRAGUE

METRONOME PRAGUE – MUSIC & ARTS FAIR je čtyřdenní hudební a umělecká událost, která poskytuje návštěvníkům unikátní zážitky přímo v centru Prahy.

Díky špičkovým mezinárodním hvězdám, množství uměleckých forem, konání v centru metropole a perfektnímu načasování v tom nejkrásnějším období v roce směřuje Metronome Prague k tomu být jedničkou mezi metropolitními hudebními festivaly.

Vedle čtyřdenní červnové akce přináší METRONOME PRAGUE hudebním fandům (a nejen jim) řadu dalších během celého roku. V minulosti byla jednou z nejvýraznějších covidová hudební party NÁROD SOBĚ v únoru 2021, kdy se během jednoho večera za přísných karanténních opatření v Národním divadle představilo 40 hudebních projektů. Hlediště muselo být prázdné, ale přímý přenos České televize sledovalo více než 1,5 mil. diváků. V roce 2022, jen pár dní po napadení Ukrajiny Ruskem, pak METRONOME s Českou televizí uspořádali KONCERT PRO UKRAJINU, který stál na samém počátku ohromné vlny solidarity s ukrajinským lidem.

Samotný festival METRONOME PRAGUE je první mezinárodní hudební a umělecká událost konaná v Praze, jejíž 6. ročník startuje 22. června 2023 na Výstavišti Praha. Díky rozmanitosti akce organizátoři každoročně oslovují všechny věkové i žánrové posluchačské vrstvy. Sází na aktuální dění v moderní hudbě, ale neopomíjí ani stále živou klasiku různých žánrů.

Dramaturgie nezapomíná na tuzemské účinkující, kteří zde mnohdy nabízí unikátní program, jakým byl například návrat Sexy Dancers, spojení J.A.R. a gospelového sboru Maranatha nebo Ivana Krále s Jiřím Suchým či megakoncert skupiny MIG 21 s Orchestrem a Sborem Národního divadla v Praze s názvem SymfoMIG, kdy se na pódiu Křižíkovy fontány sešlo bezmála 100 hudebníků. Za první čtyři plnohodnotné ročníky, ještě když událost působila pod svým původním názvem Metronome Festival Prague, tuto akci navštívily hvězdy jako Kraftwerk, Primal Scream, Liam Gallagher, Morcheeba, Sting, Iggy Pop, Foals, Chemical Brothers, Kasabian, Tom Odell, Ella Eyre, David Byrne, John Cale nebo Massive Attack. Z tuzemské scény vystoupili Ohm Square, Floex, Ille, Tata Bojs 30, David Koller s Katarzií, zmiňovaní Sexy Dancers a desítky dalších.

Covidová doba přinesla METRONOME WARM UP. Původní náhrada za zrušený ročník 2021, kterou jsme realizovali v září téhož roku, přinesla nápad na „zahřívací“ akci v areálu festivalu. Festival tak v roce 2022, kdy festivalovou MOON STAGE zaplnil charitativní koncert UKRAINIAN FREEDOM VOICES, a následně i v roce 2023, kdy vystopupili ukrajinští Queens Orchestra a David Koller se svým bandem, začal již ve středu.

V letech 2022 a 2023 na METRONOME PRAGUE zavítalo bezmála 22 000 návštěvníků, které zcela pohltily superstar Nick Cave & the Bad Seeds, Jamiroquai, Beck, ZAZ, M83 nebo Underworld, Everything Everything, Aurora, Lola March či Oh Wonder, z domácích zmíněný SymfoMIG, Tata Bojs, Jana kirschner, Mňága a Žďorp, Zrní, návrat Alice s Danem Bártou, Marpo, Midi Lidi, Lenka Dusilová, Lenny, Prago Union nebo RedZed.